Regularne wizyty u dentysty mogą zapobiegać rozwojowi chorób, takich jak próchnica. Wiele osób twierdzi, że nie zdaje sobie sprawy, że wizyta u dentysty może poprawić ich nastrój. Poczujesz się lepiej z bezbolesnym leczeniem i zdrowymi, białymi zębami. W praktyce stomatologicznej nie stosuje się eksperymentalnych metod i technik obarczonych dużym ryzykiem dla pacjenta. Staranna sterylizacja i funkcjonalność sprzętu całkowicie eliminuje możliwość złamania sterylności.
Kiedy nie możesz odłożyć wizyty u dentysty?
Podczas wizyty u dentysty przeprowadzana jest diagnostyka stomatologiczna w celu ustalenia, czy dziąsła mają ubytki lub stany zapalne. Jeśli pojawią się zmiany próchnicze, należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby uniknąć powikłań w kolejnym etapie. Obecne leczenie stomatologiczne jest bezbolesne i komfortowe, dlatego nie ma potrzeby odkładania wizyty w gabinecie stomatologicznym. W celach profilaktycznych każdy powinien co pół roku odwiedzać dentystę.
Jednak natychmiast w szczególnych przypadkach:
- Jeśli boli ząb
- Jeśli zęby stają się wrażliwe na zimne lub gorące napoje
- W początkowej fazie rodzaj leczenia jest bardziej złożony (ortodoncja, implanty, protetyka, chirurgia)
- Z zapaleniem tkanek otaczających ząb
- Odbudowa brakującej części zęba
- Przed iw trakcie ciąży.
Najczęstsze powody pójścia do dentysty:
- Leczenie próchnicy zębów
- Leczenie zapalenia miazgi
- Leczenie zapalenia przyzębia i torbieli zębowych
- Leczenie stomatologiczne w czasie ciąży
- Stomatologia w znieczuleniu ogólnym
- Rekonstrukcja niektórych zębów.
Jak implanty zmieniają uśmiech?
Implantologia stomatologiczna to dziedzina stomatologii chirurgicznej, która specjalizuje się w zakładaniu sztucznych podpór w celu zastąpienia brakujących korzeni zębów. Każdy wie, że regularne wizyty u dentysty są ważne dla dbania o zęby oraz monitorowania ich stanu zdrowia i higieny. Zaniedbanie zdrowia i higieny zębów często prowadzi do ich utraty. A w niektórych przypadkach także na różnego rodzaju procesy zapalne w jamie ustnej.
Powody, dla których ważne jest jak najszybsze zastąpienie utraconych zębów sztucznymi zębami:
- Ingerencja w żucie pokarmu jest główną przyczyną problemów trawiennych.
- Sąsiednie zęby zaczynają się przesuwać, próbując wypełnić lukę, co z pewnością spowoduje wadę zgryzu.
- Może to prowadzić do zmian w wyglądzie, a także problemów zdrowotnych szyi, pleców i układu mięśniowo-szkieletowego.
- Zwiększone obciążenie żucia sąsiednich zębów.
- Zęby przylegające do boków i zęby nad nimi zużywają się znacznie krócej. Z biegiem czasu tkanka kostna w miejscu braku zęba zniknie. Dentyści muszą przeprowadzać operacje, aby zbudować tkankę kostną. Im dłuższy czas upłynie od wypadnięcia zęba, tym trudniejszy będzie zabieg.
- Deficyty mowy.
Jeśli ktoś ma wątpliwości co do przydatności implantu, powinien skonsultować się ze stomatologiem, który dokładnie zbada przypadek i dobierze odpowiednią metodę.
O tkankę przyzębia zadba periodontolog
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia.
Kluczowe objawy problemów z przyzębiem:
- Regularne wizyty u dentysty mogą zapobiegać chorobom takim jak próchnica. Bolące i krwawiące dziąsła – główny powód, dla którego warto rozważyć wizytę u periodontologa;
- Nieświeży oddech to także zaciekły wróg komunikacji międzyludzkiej i wskazanie do konsultacji ze specjalistą.
- Problemy laryngologiczne (ucho, gardło, nos)
- Przewlekła choroba żołądka
- Choroba dziąseł z nieprzyjemnymi odczuciami i/lub bólem.
- Ruchliwość zębów. Fizjologicznie zęby powinny być zawsze ruchome, jednak dopuszczalny stopień ruchu jest niewidoczny dla człowieka. Jednocześnie nietrudno zauważyć, że nadmierne rozchwianie zębów jest nieprawidłowością, która zdecydowanie wymaga interwencji periodontologa.
- Odsłonięta szyjka zębów. Oprócz naruszenia estetyki uśmiechu, to zmniejszenie objętości dziąseł prowadzi do zwiększonej wrażliwości zębów, a także aktywnego rozwoju ubytków próchnicowych w tym obszarze.
Jakie są główne przyczyny chorób dziąseł?
Główną przyczyną chorób dziąseł jest płytka nazębna, która zawiera dużo bakterii i tworzy się na powierzchni zębów oraz wzdłuż brzegów dziąseł. Bez odpowiedniej higieny płytka nazębna ostatecznie zamienia się w kamień nazębny, wypełniony toksynami i bakteryjnymi metabolitami, powodując zapalenie jamy ustnej, które szybko niszczy tkanki miękkie otaczające zęby. Regularne wizyty u dentysty pozwolą pozbyć się nagromadzonego kamienia nazębnego i zapobiegną rozwojowi próchnicy.
Zdrowie dzieci jest zawsze na pierwszym miejscu
Ważne jest, aby nauczyć dziecko, że wizyta u dentysty nie jest straszna, ale przyjemna. Leczenie można przeprowadzić szybko, bezboleśnie i bezpiecznie. Dzieci często mają negatywne doświadczenia z ludźmi w białych fartuchach. Dlatego zadaniem dentysty dziecięcego jest zamienić leczenie w bajkę i stymulującą zabawę, aby dzieci zauważyły, że leczenie stomatologiczne nie boli i jest dla ich dobra.
Sekret zdobycia zaufania młodych pacjentów:
- Gabinety dentystyczne nie powinny pachnieć lekarstwami,
- Zabawki lub inne drobne upominki dla dzieci,
- Dołącz bajki dla dzieci podczas leczenia, aby odwrócić ich uwagę.