Podstawowe zadania odzieży BHP to zapewnienie bezpieczeństwa i właściwej ochrony pracowników. W miejscu pracy jest stale narażony na szkodliwe działanie wielu substancji, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Oto najważniejsze informacje, które każdy przedsiębiorca powinien znać na temat odzieży BHP. Dowiesz się między innymi o kategoriach ochrony oraz materiałach, z których wykonana jest taka odzież.
Kategoria środków ochrony indywidualnej
Klasa I to odzież ochronna niskiego ryzyka, personel może zidentyfikować jej funkcję na czas i nie ma zagrożenia życia. Na przykład odzież pyłoszczelna stosowana w fabrykach maszyn. Odzież ochronna klasy I nie wymaga świadectwa badania typu WE. Odzież taka często nazywana jest odzieżą BHP.
Klasa II to kategoria odzieży, która zapewnia ochronę na średnim poziomie ryzyka. Na przykład odzież ostrzegawcza lub lekka ochrona przed oparzeniami. Odzież ochronna kategorii II musi być certyfikowana przez zewnętrzną jednostkę, która wydała certyfikat badania typu WE.
Kategoria III – Ta kategoria obejmuje odzież przeznaczoną do ochrony przed najpoważniejszymi zagrożeniami. Obejmuje te, które mogą mieć wpływ na życie lub zdrowie oraz mogą spowodować nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu. Również w tym przypadku konieczna jest certyfikacja przez jednostkę zewnętrzną, a dodatkowo ta kategoria wymaga dodatkowych kontroli.
Powyższe kategorie prowadzą do bardziej potocznego podziału odzieży na odzież roboczą (klasa I) oraz odzież ochronną BHP (klasa II i III). Odzież robocza nie podlega obowiązkowej certyfikacji, natomiast odzież ochronna klasy II i III podlega obowiązkowej certyfikacji zgodnie z normą.
Rodzaje odzieży BHP i materiały z jakich jest wykonana
Odzież BHP należy dobierać zgodnie ze specyfiką danej branży i danego zawodu. I tak, w zależności od zawodu i zamierzonego zakresu ochrony, do odzieży roboczej zalicza się: koszule, T-shirty, bluzy, fartuchy, fartuchy przednie, płaszcze, spodnie, kombinezony, a także kurtki, peleryny lub czapki i berety. Kombinezony BHP dostępne są w wersji nieocieplanej i ocieplanej. Dobór powinien być uzależniony od warunków, w jakich pracują pracownicy danej branży. Odzież robocza wykonana jest z różnych materiałów, ale najbardziej popularna jest bawełna oraz mieszanki plastiku i bawełny.
Materiały stosowane w produkcji odzieży BHP
Bawełna to naturalna tkanina o różnej gramaturze i dobrych właściwościach, dlatego często wykorzystywana jest do produkcji odzieży BHP. Ze względu na swoje właściwości, takie jak dobra oddychalność czy lekkość materiału, popularne tkaniny dżinsowe znajdują zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Kolejnym popularnym materiałem do produkcji odzieży BHP są mieszanki poliestrowo-bawełniane i poliamidowo-bawełniane, tzw. tkaniny nowej generacji. Wykonane są z bawełny oraz włókien poliestrowych lub poliamidowych, dzięki czemu są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Również zastosowanie gęstego splotu zapewnia doskonałą ochronę przed zanieczyszczeniami i zabrudzeniami.
Inną popularną mieszanką tkanin jest bawełna i poliamid. Dzięki specjalnej obróbce są wodoodporne i olejoodporne. Zewnętrzna warstwa materiału składa się głównie z poliamidu, a wewnętrzna warstwa to bawełna. Dzięki takiej konstrukcji zwiększa się odporność na zabrudzenia zapewniając jednocześnie użytkownikowi komfort w noszeniu tego ubioru.
Odzież BHP w fabrykach
Prowadząc zakład produkcyjny lub zatrudniając pracowników na stanowiskach, na których mogą być narażeni na zabrudzenia i elementy szkodliwe dla zdrowia, warto zainwestować w odpowiednią odzież BHP. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują tego typu odzież, wykonaną z różnych materiałów i podzieloną na różne kategorie. Odzież ochronna to odzież, która zakrywa lub zastępuje odzież osobistą pracownika, jednocześnie chroniąc go przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy.
Odzież ochronną stosuje się do prac, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa pracownika w wyniku uszkodzenia ciała lub przedostania się substancji niebezpiecznych przez ubranie do skóry. Odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające, że spełnia wymagania odpowiednich norm bezpieczeństwa. Również wybierając odzież BHP dla swojej firmy, należy wziąć pod uwagę miejsce pracy i jego specyfikę, a także zagrożenia, na jakie mogą być narażeni poszczególni pracownicy firmy. W zależności od charakteru wykonywanej pracy mogą być narażeni na ryzyko związane z wysokimi lub niskimi temperaturami, wilgocią, elektrycznością lub substancjami chemicznymi i biologicznymi. To właśnie z możliwych zagrożeń powinniśmy wybierać odzież ochronną. Tak, dla komfortu i bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy.