Chirurg ortopeda – kiedy warto się z nim zobaczyć? Chirurg ortopeda to lekarz, który zajmuje się przede wszystkim leczeniem schorzeń kręgosłupa i całego układu mięśniowo-szkieletowego organizmu człowieka. Jego zadaniem jest co najmniej leczenie zmian zwyrodnieniowych, zwalczanie stanów zapalnych układu kostnego i więzadłowego stawów. Do jego obowiązków należy również leczenie wad postawy i wad wrodzonych, które poważnie wpływają na funkcje motoryczne organizmu. Kiedy zatem należy udać się do chirurga?
Kim jest chirurg ortopeda i czym się zajmuje?
Chirurdzy ortopedzi diagnozują, leczą i zapobiegają schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego. Praca tego specjalisty obejmuje układ mięśniowo-szkieletowy, kostny, więzadłowy i stawowy oraz związane z nimi nerwy i naczynia krwionośne. Jego praca wymaga rozległej wiedzy z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii wysiłku i patofizjologii.
Chirurdzy ortopedzi Orto Expert leczą urazy i powikłania pourazowe narządu ruchu oraz szacują czas ich powrotu do zdrowia. Posiada również uprawnienia do wykonywania zabiegów chirurgicznych na kościach i innych ruchomych narządach. W razie potrzeby zorganizuje również fizjoterapię, krioterapię lub elektroterapię. Ponadto w razie potrzeby skieruje pacjentów do innych specjalistów, takich jak fizjoterapeuci, fizjoterapeuci czy neurolodzy. W niektórych przypadkach chirurg ortopeda pełni obowiązki traumatologa, gdyż do jego obowiązków należy również leczenie operacyjne, które jest niezbędne w przypadku urazów narządu ruchu (tj. złamań czy skręceń).
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Badanie ortopedyczne jest rozległe. Podczas diagnozy specjalista musi najpierw sprawdzić stabilność i ruchomość stawu oraz jego położenie. Podczas pierwszej wizyty chirurg ortopeda przeprowadza z pacjentem bardzo szczegółowy wywiad, podczas którego pyta o przebyte choroby i kontuzje. Przydatna może być dokumentacja opisująca naszą chorobę oraz zdjęcia rentgenowskie (jeśli są dostępne). Dalsza diagnoza zależy od odpowiedzi uzyskanych od pacjenta podczas wywiadu.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza ortopedy?
Zwykle pacjentem ortopedycznym jest osoba, która doznała urazu sportowego. Są to zwykle złamane kości, skręcenia stawu skokowego lub zwichnięte kolana. Nie należy również zwlekać z wizytą u ortopedy, jeśli odczuwasz ból kręgosłupa, mięśni, stawów lub ścięgien. Pytania związane z ruchomością kończyn i stawów również wymagają konsultacji ze specjalistą ruchu. Nie należy również lekceważyć obrzęków i trzasków w stawach.
Ważna jest również wizyta u pediatry chirurga plastycznego. Każdy rodzic z dzieckiem powinien zgłosić się do specjalisty, aby mógł ocenić, czy kości, stawy i mięśnie młodego człowieka rozwijają się prawidłowo. Wczesne wykrycie ewentualnych dysfunkcji narządu ruchu pozwala na szybką i skuteczną korektę tych problemów.
Jakie choroby są objęte badaniem ortopedycznym?
Chirurdzy ortopedzi dysponują bardzo szerokim wachlarzem możliwości. Może leczyć i diagnozować wiele schorzeń, w tym wady postawy tj. skoliozę, lordozę, kifozę, szpotawość lub koślawość kolan oraz płaskostopie. Chirurdzy ortopedzi leczą również siniaki, złamania, skręcenia i zwichnięcia. Jego praca obejmuje również wszelkie choroby kręgosłupa, a więc dyskopatie, rwę kulszową, zmiany zwyrodnieniowe czy przepukliny dysków. Pacjenci ortopedyczni to czasami sportowcy. Charakterystyczne są zmiany przeciążeniowe, np. kolano biegacza, ostroga piętowa czy łokieć tenisisty. Ponadto do zadań specjalisty należy diagnostyka i profilaktyka chorób takich jak wady wrodzone, guzy kości, zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów, jałowa martwica kręgosłupa czy chrzęstniakowatość.
Lekarz ortopeda i jego metody leczenia
Podejście do leczenia ortopedycznego zależy od rodzaju schorzenia, zwyrodnienia lub urazu. Najczęstszą metodą jest farmakoterapia, zwłaszcza gdy pacjent jest w dużym niebezpieczeństwie. Następnie użyj NLPZ lub środka przeciwskurczowego. Lekarz ortopeda może zalecić fizjoterapię, czyli różnego rodzaju masaż leczniczy, prąd elektryczny lub elektroterapię. Czasami specjaliści muszą zastosować podejście zachowawcze, unieruchamiając określone partie ciała gorsetem lub opatrunkiem. W niektórych przypadkach decyduje o tym, czy poddać się operacji.
Czy zawsze konieczne jest skierowanie do chirurga?
Chirurdzy ortopedzi świadczący usługi w ramach prywatnej praktyki nie wymagają skierowania od lekarza rodzinnego. Jeśli jednak pacjent chce skorzystać z leczenia ortopedycznego NFZ, musi uzyskać takie skierowanie. Zalecana jest jednak wizyta prywatna, ponieważ zależy nam na czasie i szybkim wdrożeniu leczenia.
Chirurg ortopeda – kiedy warto się z nim zobaczyć?
Chirurdzy ortopedzi są ekspertami w diagnostyce i leczeniu schorzeń narządu ruchu. Konieczna jest również wizyta u specjalisty, jeśli odczuwasz bóle kręgosłupa, mięśni lub stawów. Jako rodzice powinniśmy również zwrócić uwagę na profilaktykę i jak najszybciej zabrać dziecko do lekarza ortopedy, aby ocenić, czy jego narząd ruchu rozwija się prawidłowo. Jednak w przypadku stwierdzenia u dziecka deficytów postawy lub innych dysfunkcji kręgosłupa, mięśni czy stawów, szybka wczesna diagnoza pozwala na szybkie i skuteczne leczenie.