Na co należy zwrócić uwagę podczas jazdy konnej? Kilka wskazówek dla jeźdźców: Jazda konna to coraz bardziej popularny sport. Jeszcze kilka lat temu można było powiedzieć, że był to zawód dla zamożnych grup społecznych, jednak obecnie większość ludzi stać na naukę jazdy konnej i samodzielne przejażdżki konne lub po prostu posłanie na przejażdżkę dzieci. Należy jednak pamiętać, że sprzęt jeździecki jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa.
Kto może jeździć konno?
W rzeczywistości łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, kto nie może jeździć konno. W rzeczywistości nie ma większych ograniczeń, które uniemożliwiałyby większości ludzi spędzanie czasu z tymi wspaniałymi zwierzętami. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby zawsze mieć odpowiedni sprzęt do jazdy, aby jazda była bezpieczna i przyjemna, to jedno z niewielu wymagań.
Ale dla ludzi, którzy tak naprawdę nie wiedzą, jak jeździć konno, są to ludzie, którzy boją się tych zwierząt. Chociaż niektórym może się to wydawać niedorzeczne, wcześniejsze porozmawianie z kimś o strachu jest lepsze niż narażanie siebie, konia i osób wokół ciebie na niebezpieczeństwo. Jednak dla takiej osoby nie wszystko stracone, można poradzić sobie z tym strachem i nauczyć się, że konie to bardzo miłe i przyjazne zwierzęta. Nie są już dzikimi końmi, które widzimy w westernach, ale zwierzętami, które naprawdę lubią przebywać z ludźmi i dobrze sobie z nimi radzą.
Do czego służy sprzęt jeździecki?
Jeśli ktoś wyobraża sobie, że jedzie na koniu jak jeździec w filmie, wskakuje na dzikiego konia, bez żadnego sprzętu i ochrony i jedzie nim aż do zachodu słońca, to czas porzucić wyobraźnię i wrócić do świata. Sprzęt jeździecki pełni bardzo ważną rolę zarówno dla jeźdźca, jak i konia. Pomyślmy więc nie tylko o sobie i własnym komforcie, ale także o zwierzętach, z których powinniśmy czerpać radość. Cały sprzęt jeździecki powinien uprzyjemniać jazdę zarówno zwierzęciu, jak i jeźdźcowi oraz chronić zdrowie.
Kupowanie sprzętu jeździeckiego polega na upewnieniu się, że nikomu nie stanie się krzywda i tak dalej. W przypadku konia może to być uraz kręgosłupa, ponieważ niewprawny jeździec może poważnie uszkodzić kręgosłup zwierzęcia, co może być dla niego bardzo niekorzystne. Konie mogą również mieć niepotrzebne siniaki, a także urazy nóg. Każdy powinien wiedzieć, że konie doznają różnych obrażeń fizycznych, dlatego powinieneś używać przynajmniej podstawowego sprzętu jeździeckiego.
Jednak jeśli chodzi o jeźdźców, każdy z pewnością wyobrażał sobie, co by się stało, gdyby koń spadł z konia? Może wysokość nie jest wysoka, ale zawsze możesz uderzyć w jakieś kamienie na ziemi i tak dalej. Taki upadek skończyłby się wstrząsem mózgu, skręceniem, złamaniem kości, a w najlepszym razie siniakami lub czymś takim. Pamiętaj, że koń to wciąż dzikie zwierzę, więc w stresie może wpaść na ludzi obok, może ich przewrócić lub zranić kopytami, profesjonalne akcesoria dla koni powinny zapobiegać kontuzjom, a przynajmniej je zmniejszać.
Sprzęt jeździecki – elementy
W zależności od stopnia zaawansowania jeźdźca w przygodzie jeździeckiej oraz stylu jazdy do przygotowania, wyposażenie może być zróżnicowane i uzupełniane o inne elementy. Najpierw jednak zajmiemy się tutaj elementami wyposażenia jeździeckiego jeźdźca.
Zacznijmy od góry: głowę chroni czapka lub kask. Użycie tych dwóch nazw jest poprawne, ale pamiętaj, że są to dwa zupełnie różne projekty. Różnią się trwałością, wykonaniem, wyglądem i tym, jak dobrze chronią głowę jeźdźca przed urazami. W większości jednak można znaleźć czapki.
Kolejnym elementem może być kamizelka, która zalicza się do kategorii dodatkowego wyposażenia jeździeckiego, ale jest bardzo przydatna dla początkujących. Amortyzuje również wszelkie upadki.
Jeśli przyjrzymy się dłoniom, przydałoby się też mieć na nich coś, co ochroni je przed zużyciem, na przykład uzdę. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, ale jest to coś, co każdy doceni podczas dłuższych przejażdżek. Przechodzimy do bardzo charakterystycznego elementu wyposażenia jeździeckiego, jakim są bryczesy. Są to specjalne spodnie, które nie mają szwów po wewnętrznej stronie uda, tylko na zewnątrz i są szyte tak, aby jeździec nie ocierał się o nogi podczas jazdy, co jest nieprzyjemne. Dodatkowo mogą być specjalnie wzmocnione na wysokości kolan.
Ostatnim elementem wyposażenia jeździeckiego są wygodne buty. Jednak dopiero przy zmianie ekwipunku jeździeckiego dla konia należy w pierwszej kolejności pamiętać o: podkowach, czaprakach, siodłach i ewentualnie podkładkach żelowych, pasie, ogłowiu, ogłowiu i ewentualnie ogłowiu.